הדברת טרמיטים, ריסוס

כתבה- טרמיטים, כל התשובות, כל השיטות.

אז התגלו טרמיטים, או שאתם חוששים שיש טרמיטים, נניח שכן- אז חשוב לדעת מה טבעם של הטרמיטים, והאם הם יכולים לאכול לנו את כל הבית עד שנסיים להחליט איזה מדביר ניקח כדי להיפטר מהם. בכתבה הזאת נענה על מספר שאלות שנשמעות פשוטות, אבל הבנה של הסיבה מאחורי התשובות יכולה לסייע לנו להבין יותר טוב עם מה אנחנו מתמודדים.

האם הם יעלמו מעצמם?

התשובה הקצרה- לא, מדובר בחרק ש"גר" באזור, החרק הזה הוא למעשה קן שהמטרה שלו היא להפוך ליותר ויותר גדול, הדרך שבה הטרמיט משיג את המטרה שלו היא כרסום בעץ לצורך הפקת מזון שנקרא "תאית" שהוא חלק ממרכיבי העץ, התאית היא חלק חיוני מתזונתו של הטרמיט והוא ישיג אותה בכל מחיר.

כמה זמן ייקח להם לאכול לי את הבית?

שאלה מורכבת, תלוי בגודל הנגיעות ובגודל הקן, תלוי מה המרחק שלו מהמקום הנגוע, ותלוי מה עוד יש באזור לאכול, כל המשתנים האלו מרכיבים תשובה סבירה אבל לא רלוונטית במיוחד, ברוב המוחלט של המקרים לטרמיטים לוקח שבועות וחודשים לגמור לאכול את העץ בבתים שלנו, הטרמיטים נוטים לכרסם עצים שמחוברים לקירות, והמקרים שבהם טרמיטים מצליחים לאכול רהיטים שנמצאים במרכז הבית כמו שולחנות או כיסאות עץ הוא נדיר יותר ונובע בד"כ מהזנחה של הנגיעות- לא יודעים שיש נגיעות או "מתקמצנים" לטפל בה, במקרה כזה הטרמיטים מסיימים לאכול את כל חלקי העץ שנוח להגיע אליהם בבית כמו המטבח לדוגמא, ועוברים לאכול דברים שיותר קשה להגיע אליהם, כל עוד יש אלטרנטיבה נוחה יותר, הטרמיטים יעדיפו לאכול משהו נוח יותר.

איך הטרמיטים הגיעו אליי?

טרמיטים מתפשטים בכל הארץ, הם מגיעים בד"כ עם משלוחים גדולים של חול נגוע בטרמיטים, ואלו מתרבים בצורה רגילה באזורים שהם הובלו אליהם, קיני הטרמיטים מכילים מאות אלפי ולפעמים מיליוני טרמיטים, ואלה הולכים מרחקים די ארוכים בניסיון למצוא מזון, ברוב המקרים לא ניתן להגיד בוודאות היכן נמצא הקן שתוקף את הבית שלכם, וכל מה שנשאר הוא לנתק את הגישה שלהם אל הבית שלכם, ואז אולי הם ינסו אצל השכנים.

אם יש אצלי טרמיטים, יכול להיות שבבית הסמוך או בקומות האחרות יש גם טרמיטים?

כן, יכול להיות, סביר להניח, אולם לא ניתן להאשים אף אחד בזה שהגיעו הטרמיטים, ולעשות הדברת טרמיטים אצל השכן לא בהכרח יפתור את הבעיה במקום אחר, הדבר הכי טוב שאפשר להוציא ממקרה כזה הוא לעשות "עסקת חבילה" ולקבל מחיר זול עבור ההדברה מהטענה שמדובר במספר לקוחות מאותו מקום המעוניינים בהדברת טרמיטים.

תזונת הטרמיטים

הטרמיטים אוכלים שני מרכיבים עיקריים- תאית, הנמצאת בעץ, למרות מה שנפוץ להניח, הטרמיטים לא אוכלים עץ, אלא הם מפרקים אותו כדי להפיק ממנו את התאית המדוברת, מה זה משנה לכם? זה לא משנה לכם, הטרמיטים יפרקו לכם את כל העץ בבית גם אחרי שתדעו את ההבדל, המרכיב השני שטרמיטים אוכלים הוא פטריות שהם מגדלים בתוך הקן שלהם, כך שבעצם חוץ מצבא הפועלים שנשלח החוצה להביא עץ, יש ענף חקלאות שלם שהטרמיטים מנהלים בתוך הקן ושם הם מייצרים את הפטריות האלה, הפטריות הם חלק חשוב בתזונת הטרמיטים וללא הפטריות, הטרמיטים ירעבו למוות.

איך מזהים טרמיטים? זיהוי טרמיטים

לרוב החרקים בטבע שכבה חיצונית קשיחה שנקראת "קוטיקולה", הקוטיקולה היא שריון שעשוי משכבת כיטין ותפקידו להגן על החרק משתי דברים- פגיעה פיזית, זו הסיבה ששומעים רעש פיצוח כשדורכים על ג'וקים, הקוטיקולה נשברת ומשמיעה רעש. הקוטיקולה גם נועדה להגן על החרק מהתייבשות, היא שומרת את הנוזלים בתוך הגוף של החרק ומונעת מהם להתאדות, לכן אם תשימו לב, רוב החרקים הם בצבע כהה וגם אם לא כהה- לא לבן. הטרמיטים שלנו הם כמעט נטולי קוטיקולה, הם לבנים וחשיפה ממושכת לאור תייבש אותם ותקצר את חייהם משמעותית, לכן הם מתנועעים בתוך העץ או מתחת לאדמה היכן שחשוך, ובמקומות שחייב לצאת החוצה הם בונים תעלות בוץ, לכן אם יש חשש שיש טרמיטים ופתאום אתם מוצאים בוץ חום במקום שהוא לא אמור להיות בו- תנו לזה לחזק את ההשערה שהטרמיטים מסתובבים שם. הדרך הכי נפוצה למעט גילוי של חלקים אכולים בבית היא מעוף כלולות:

נמלים מעופפות

כשהקן מגיע לבגרות הוא רוצה להתרבות, והוא מתחיל לגדל זכרים- טרמיט עם שכבת מגן שחורה וכנפיים שבעין לא מקצועית ייראה כמו נמלה, ומספר קטן יותר של נקבות עם מאפיינים דומים, כשמגיע העת, הזכרים והנקבות מתעופפים בהמוניהם מחוץ לקן ומנסים להפרות את מלכת הטרמיטים הפוטנציאלית, כשהם פוגעים בקרקע הם משילים את הכנפיים שלהם ואוכלים אותן. במקרה כזה, תראו את הכנפיים מופרדות אם תסתכלו היטב.

הדברה טרמיטים – שיטות להדברה, מה עובד ומה לא

נתחיל ממה שהכי לא עובד- ספריי לריסוס ביתי בסגנון K300 וחבריו, אין סיטואציה שבה השימוש בתכשירים מסוג כזה ימנע את הטרמיטים, זה אולי יחסל כמה טרמיטים בודדים שהתרסיס פגע בהם אבל לא עוזר לפתרון הבעיה, הדברת טרמיטים בג'ל- הדעות חלוקות, לדעתי, כמה טיפות ג'ל לא יכולות לחסל קן טרמיטים שלם, מצטער, זה היה יכול להיות נחמד אם כן, ניסיתי מספר פעמים ללא הצלחה. הדרך הנכונה להדביר טרמיטים היא באמצעות החדרת חומרי הדברה מתאימים אל מתחת לרצפה, כמו שכבר אמרנו, הטרמיטים אוהבים ללכת במקומות חשוכים, והחול שמתחת לרצפות הוא המקום המושלם (והיחידי) שבו הם יכולים להרגיש בנוח להתנועע, לכן עושים שורה של חורים במקומות הרלוונטיים, שואבים קצת מהחול, ומחדירים כמויות מאסיביות של חומרי הדברה נגד טרמיטים, לאחר מכן סותמים את החורים, ונותנים לטרמיטים לדעוך.

יעילות ההדברה

חומרי הדברה נוטים להתפרק במהירות כשהם חשופים למזג אוויר, אולם כשמדובר בחומר ש"נעול" מתחת לרצפות, חומרי ההדברה יחזיקו הרבה יותר זמן משמעותית ואפשר להציע ללקוח אחריות ארוכה על העבודה.

המלצות כלליות לגבי הדברת טרמיטים

אל תתפתו למחיר הזול ביותר, הדברת טרמיטים זו עבודה קשה שדורשת דיוק ומיומנות, עבודה זולה עלולה להסתיים בתוצאות זולות, וכשמה שעומד על הפרק הוא רהיטי עץ ואיכות הרצפה- לא מתפשרים, שימו לב, הדברת טרמיטים דורשת זמן עבודה רב ושימוש בכמות חריגה (ביחס להדברה רגילה) של חומרי הדברה, מדביר שלוקח מחיר נמוך מהשוק לא יוכל להרשות לעצמו למקסם את היעילות של ההדברה, והמחיר הנמוך יתגלגל אליכם בסופו של דבר.

אל תחפשו הדברה ירוקה או פתרונות אלטרנטיביים אחרים, עדיין לא מצאנו משהו שעובד, וכשנמצא, קהילת המדבירים תהיה הראשונה להציע פתרון יעיל אלטרנטיבי בתור שירות, עד אז- קודחים.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.